Historia Patron Hymn Przedszkola nr 11 im. Jana Brzechwy Uchwała Rady Miasta Nasze przedszkole Rada Rodziców Ramowy rozkład dnia Festiwal Poezji Dziecięcej Ewaluacja zewnętrzna Nasza kadra Statut Regulamin wycieczek i spacerów

O nas

Jan Brzechwa, właściwie Jan Wiktor Leśmian (ur. 15 sierpnia 1898 w Żmerynce na Podolu, zmarł 2 lipca 1966 w Warszawie).

Był bratem stryjecznym Bolesława Leśmiana, który wymyślił jego pseudonim literacki. Z zawodu Brzechwa był prawnikiem specjalizującym się w prawie autorskim, a po drugiej wojnie światowej pracował m.in. jako radca prawny wydawnictwa „Czytelnik”.

Najmłodszym czytelnikom Jan Brzechwa znany jest głównie jako autor niezwykle popularnych bajek i wierszyków. Pierwszym tomem zbierającym tego typu utwory była książeczka zatytułowana „Tańcowała igła z nitką” (1938), z której pochodzi m.in. tytułowy wierszyk opowiadający o harcach przyborów do szycia niepostrzeżenie zszywających fartuszek.
Przed II wojną światową ukazał się jeszcze jeden tomik zatytułowany „Kaczka dziwaczka” (1939) z doskonale znanym, wierszykiem o niefortunnych wyprawach pewnej kaczki do miasta w celu dokonania dziwnych, nie mających zbyt wiele wspólnego z logiką, sprawunków. Nawet po upieczeniu przez kucharza dziwaczka robi wszystkim psikusa, zamieniając się w zająca w buraczkach.

Wiersze Jana Brzechwy to klasyka literatury dziecięcej, lubiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. To świat pełen przygód, w którym głównymi postaciami są zwierzęta (hipopotam, kaczka, kwoka, żuk, stonoga, pies, jeż, żaba, wrona, ślimak ) i rośliny

( pomidor, koper, szczypiorek, kalarepka, groch, pietruszka, cebula, burak, fasola).

Uroczystość obchodów 55 lecia przedszkola oraz nadania imienia Jana Brzechwy

Tychy - Teatr Mały - 9 czerwiec 2011 r.